Bu yıl rekor kırması beklenen otomotiv pazarının 2016 da yurt dışı ve yurt içindeki yoğun gündem ve bunların talep tarafında yaratabileceği olası etkiler nedeniyle yüzde 5 civarı daralması bekleniyor. Yurt dışı tarafta ABD de başlayan faiz artırımının seyri ve Türkiye ye etkileri, yurt içinde ise hükümetin reform programı ve jeopolitik gelişmeler pazara şekil veren unsurlar olacak.

Türkiye Kasım ayı sonu satışları itibariyle Avrupa nın altıncı büyük otomotiv pazarı konumunda bulunuyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce Reuters ile yaptığı söyleşide, "2016 pek çok konuda 2023 e ve sonrasına kadarki gelişmelerin şekillenmeye başlayacağı yeni bir sürecin başlangıç yılı olacak. Yurt dışında Fed önemli bir süreç, jeopolitik belirsizlikler var; içeride ise ne olacağına dair bir sıkıntı var" dedi ve ekledi:

"Bunları yan yana koyunca pazarda 2015 e göre daralma olabilir. Yüzde 5 civarı daralma gözlenebilir."

Bu yıl ağır ticari araç dahil toplam pazarın 990,000-1 milyon adet arasında gerçekleşeceğini tahmin eden ODD nin 2016 tahmini ise 900,000-950,000 düzeyinde bulunuyor. Bu yılki hedefin gerçekleşmesi halinde en son 911,000 adet ile 2011 de yakalanan pazar büyüklüğü rekoru da kırılmış olacak.


Yorumlar

Yorum Ekle
Yorum yapılmadı.