Toyota Türkiye ve Otokar ın ardından, Söğütlü ilçesinde faaliyete geçen GAZ Ticari Araçlar Türkiye de 2016 da ihracata başlayacak.

Sakarya nın Söğütlü ilçesinde faaliyete geçen GAZ Ticari Araçlar Türkiye Fabrikası, 2016 da ihracata başlayacak.

Mersa Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gören, fabrikada düzenlediği basın toplantısında, Sakarya da yaptıkları yatırımın Türkiye için büyük önem taşıdığını söyledi.

İki yıl önce başlattıkları yatırım sonucunda bugünkü seviyeye ulaştıklarını belirten Gören, "Bu büyümeyle 2015 ten itibaren 15 milyon avroluk ek yatırım kararı aldık. Böylelikle istihdamı da artırmış olacağız" diye konuştu.

Gören, Gazelle Next in üretimi ve ihracatının ekonomiye katkı sağlayacağını vurgulayarak, şunları dile getirdi:

"Rusya nın en büyük ticari araç markası GAZ ın farklı modellerinin üretimini Sakarya da gerçekleştiriyoruz. Son modelimiz Next, sağlamlığıyla benzerleri arasında öne çıkıyor. Taşıma kapasitesi, teknolojisi, kaliteli satış sonrası hizmetleri, ekonomik kullanım maliyeti, konforu ve ciddi fiyat avantajı da mevcut. Rusya da önemli yeri olan GAZ Ticari Araçlar ve Mersa Otomotiv in yarattığı sinerjiyle sektörümüzde önemli rol üstleneceğimizi düşünüyorum. 2016 yılı sonunda üretimimizin yüzde 30 unu ihraç edeceğiz.

Yıllık üretim kapasitemizi 4 bin 500 adet olarak belirledik. Ayrıca, 2015 ve 2016 yılında iç model ihracat adetleri ve yeni modellerle doğru orantılı olarak ilave yatırımlar da planlarımız dahilindedir. Bu vesileyle 2015 ve 2016 yılında yeni yatırım kararı almış bulunmaktayız. 15 milyon avro civarında üretim tesisinin genişlemesi, ilave tesislerin açılmasıyla iki yıllık süreçte bu yatırımı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Aynı zamanda Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika ya 2015 in ikinci yarısından itibaren ihracatlarımızın başlayacağını buradan müjdelemek isterim. Ülkemize önemli döviz girdisini sağlayacağına inanıyorum."

Türkiye pazarında GAZ markasının imajının daha önce yara aldığını, iki yıldır müşteri odaklı çalışmalarla olumlu imajın tekrar kazanıldığına işaret eden Gören, Next in ihracat için önemli koz olduğunu anlattı.

Gören, ticari araç sektörünün yükselen trendler arasında yer aldığına dikkati çekerek, fabrika yatırımlarını geliştirmeyi ve büyütmeyi hedeflediklerini kaydetti.

"Yerlilik oranımız yüzde 30"

GAZ Türkiye Genel Müdürü Cengiz Tiryakioğlu da Türkiye nin her bölgesinde bulunmak istediklerini söyledi.

Üretime başladıklarından bu yana bayilerini 23 e, yetkili servislerini 42 ye çıkardıklarını aktaran Tiryakioğlu, "Bu durum, kısa sürede gerçekleşen büyük başarı hikayesidir" dedi.

Yalnızca Rusya yı değil, aynı zamanda Türk otomotiv yan sanayi sektörünü de temsil ettiklerini belirten Tiryakioğlu, yüksek teknoloji ürünler kullandıklarını, ürettikleri araçların GAZ grubunun en iyileri olduğu bilgisini paylaştı.

"Yerlilik oranımız yüzde 30 a ulaştı" diyen Tiryakioğlu, "Bu, bizim için yeterli değildir, bunu yüzde 45 ler seviyesine çekmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

Tiryakioğlu, Next modelinin donanım açısından rakiplerine kıyasla eksikliği bulunmayacağını vurgulayarak, "Birikimimiz, tecrübemiz ve markamıza güvenimizle bunu başaracağız. İç pazarda olduğu kadar Türkiye de üretilmiştir damgasıyla ihracatta da kendimize sağlam yer edineceğiz" şeklinde konuştu.

"Türkiye deki üreticilere çok güveniyoruz"

GAZ Avrasya Bölge Müdürü Viktor İvanenko da 2012 de başlayan sürecin yeni modellerle pazarı genişleterek devam ettiğini söyledi.

Türk pazarının kendileri için yeni olmasına rağmen çok önem taşıdığına işaret eden İvanenko, "Bu pazarda gelişmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden de hem grubumuzun hem de aracımızın bütün potansiyelini bu pazarda kullanmak istiyoruz" diye konuştu.

İvanenko, Sakarya daki fabrikada en üst üretim tekniklerini kullandıklarını dile getirerek, Türk yan sanayisinden parça alındığı bilgisini paylaştı.

İvanenko, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bununla beraber GAZ Grup olarak birçok Türk yan sanayi firmasıyla görüşme halindeyiz. Sadece Türkiye de değil, bütün GAZ Grup un ürettiği araçların parçalarını Türkiye den almak istiyoruz. İki hafta önce de Türk yan sanayi tedarikçileriyle GAZ Grup un merkezinde çok büyük toplantı yapıldı. Burada gerekli görüşmeler, GAZ Grup un bütün ihtiyaçlarını gidermek üzere başladı.

Türkiye deki üreticilere çok güveniyoruz. O yüzden burada paranın karşılığı en iyi aracı sunacağımızı düşünüyoruz."
AA

[ Yazıyı Oku ]

<<ılk Baş <Önceki | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Sonraki> En Son>>