SKODA nın Cenevre de ilk defa sergilediği araçlardan biri olan ‘Skoda VisionC yeni nesil Superb den izler taşıyor.


Markanın ilk olan beş kapılı coupe tasarımını görücüye çıkartan Skoda, böylece yeni araç konseptlerine uzak olmadığını da ortaya koydu. Skoda CEO su Prof. Dr. Winfried Vahland, VisionC yi, tasarım anlayışlarının bir sonraki aşamasının habercisi olarak nitelidi. Yeni Skoda Octavia Scout modelinin dünya lansmanı da Cenevre de yapıldı. Bir crossover olan Octavia Scout, beşinci nesil Haldex kavrama sistemine sahip dört tekerlekten çekiş sistemiyle, arazi koşullarında bile başarılı sürüş kalitesi sunarken, güçlü off-road aracı görüntüsü ve yenilikçi teknolojileriyle gerçek bir scout konsepti deneyimini gözler önüne seriyor. Octavia Scout ta güçleri 184 beygire kadar ulaşan motor seçenekleri arasında iki dizel ve bir benzinli motor bulunuyor.


[ Yazıyı Oku ]

2010 yılında kârlı olmadığı için Hyundai Assan daki sermaye artırımına katılmayan ve yüzde 15 lik hissesini Korelilere şartlı veren Ali Kibar, verilen sözlerin tutulması ve 8 yıl sonra ilk kez kâr elde edilmesi üzerine hisselerini geri alıyor.


Kibar, 75 milyon dolara yüzde 15 hisse alarak Hyundai Assan daki payını yüzde 30 a çıkaracak.

GEÇTİĞİMİZ hafta telefon dinlemelerinde adının yer almasından dolayı bir hayli yıpranan ve Cenevre fuarı nda oldukça üzgün olan Kibar Holding Yönetimi Kurulu Başkanı Ali Kibar ın iş hayatında ise önemli gelişmeler yaşanıyor. Bir taratan THY ile birlikte Koreli ortağıyla uçak koltuğu üretimine başlayan ve yakında business koltuk üretimi yapacak Ali Kibar diğer taraftan Hyundai Assan ile hem yatırımlarını hem hedeflerini büyüttü. 2005 yılından bu yana kâr edemeyen ve 2012 ye kadar Koreli Hyundai nin Türkiye fabrikasına istenen yatırımı yapmadığı için hisselerini ‘şartlı devreden Ali Kibar, son 2 yıldır yaşanan büyümeyle birlikte hisselerini geri almaya hazırlanıyor.

ŞARTLI HİSSE VERMİŞTİ

1.1 milyar liralık dev yatırımla İzmit fabrikasının üretim kapasitesini 215 bin adede çıkartan ve yeni i10 u bantlardan indirmeye başlayan Hyundai Assan, 8 yıl sonra 2014 te yeniden kârla tanışacak. Şirketin yıllar sonra kârla tanışması, ortaklık yapısında da değişikliğe neden olacak. 2007 de önce yüzde 20 lik hisseyi, 2010 yılında ise i20 yatırımı sonrası sessiz sedasız yüzde 15 lik hisseyi Hyundai ye devreden Kibar Holding, ‘şartlı devrettiği son yüzde 15 lik hisseyi şirketin kâra geçmesine ve Koreli ortağının yatırım sözünü tutmasına bağlı olarak geri alıyor. 2010 da Hyundai Assan kâra geçmediği için Güney Korelilerin sermaye artırımını katılmayan Ali Kibar, şildi yaklaşık 75 milyon dolar ödeyerek son devrettiği hisseyi alacak. Böylece şirketteki ortaklık yapısı yeniden yüzde 70 Hyundai, yüzde 30 Kibar Holding şeklinde olacak


[ Yazıyı Oku ]

Türk ekonomisinin lokomotif sektörü olan otomotiv, son dönemde ÖTV artışı, kredi sınırlaması ve siyasi belirsizliğin yarattığı gerginliğe fuarla tepki gösterdi. Sektör, 31 Ekim de düzenlenecek Autoshow fuarının, 2015 ilkbaharına ertelendiğini açıkladı.


2014 yılına kur, ÖTV artışı ve kredi sınırlamasıyla büyük darbe alarak giren otomotiv sektöründen ‘fuar şoku geldi. 2014 te pazarın en az yüzde 30 daralacağını öngören, siyasi belirsizliğin her geçen gün dozunu artırmasıyla köşeye sıkışan sektör 31 Ekim de düzenlenecek Autoshow fuarını 2015 ilkbahara erteledi. Bu erteleme sektörün son dönemdeki gelişmelere tepkisi olarak da algılandı. Otomotiv Distribütörleri Derneği ne (ODD) bağlı markaların oy birliğiyle ile alınan karar doğrultusunda iki yılda bir ticari araç fuarıyla dönüşümlü olarak düzenlenen Autoshow fuarı 2015 ilkbahar döneminde düzenlenecek. Ancak genel seçim yılı da olan 2015 te 2 fuarın birden düzenlenecek olması da kafaları karıştırdı. Bazı sektör temsilcileri sektörün iki fuarı düzenleyecek gücü olmadığından yakınıyor.

Autoshow fuarının ertelenmesiyle ilgili olarak ODD dan yapılan yazılı açıklamada ise şunlar yer aldı: Geçtiğimiz yıllarda Ağustos ayında uygulanan Model Yılı değişimi nedeniyle Ekim-Kasım aylarında gerçekleştirilen İstanbul Autoshow un tarihleri, 25 Şubat 2014 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu toplantısında tekrar değerlendirilerek, Autoshow un 2015 yılı ilkbaharında gerçekleştirilmesine karar verildi. Otomotiv sektöründe Model Yılı uygulamasının artık Ocak ayında gerçekleşmesi nedeniyle, senenin ilk yarısında düzenlenecek olan fuarın gerek otomotiv sektörü gerekse otomobil tutkunları açısından çok daha faydalı olacağı düşüncesiyle, 15. Uluslararası İstanbul Autoshow un, 2015 yılı itibariyle İlkbahar da düzenlenmesine karar verildi. Kesin tarih önümüzdeki günlerde belirlenerek kamuoyu ile
paylaşılacaktır.

2001-2002 de de ertelenmişti

2001 de ekonomik kriz nedeniyle ertelenen ve sonraki yıllarda iki yılda bir yapılmasına karar verilen AutoShow a, 2002 yılında da ‘erken seçim ve ‘Irak operasyonu darbe vurmuş, fuar 2003 e ertelenmişti.

21.3 milyar $: 2013 ihracat şampiyonu otomotivin gerçekleştirdiği ihracat

893.124 adet: 2013 yılında Türkiye otomobil pazarının büyüklüğü

1.125.534 adet: 2013 yılında Türkiye otomobil pazarının büyüklüğü

828.471 adet: 2013 yılında Türkiye otomobil pazarının büyüklüğü

%8,14: Otomotivin toplam sanayi üretimindeki payı


[ Yazıyı Oku ]

Eskişehir deki Teknoloji Geliştirme Bölgesi nde kurulan bir firma, 15 farklı üniversiteden 30 dan fazla akademisyenle birlikte yürüttüğü çalışmayla Türkiye nin elektrikli ilk yerli otomobilini 2017 yılında piyasaya sürmeyi hedefliyor.

BEGLER AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Ar-Ge Projeleri Sorumlusu Melih Yıldız, bir elektronik firmasında çalışırken iki yıl önce Eskişehir de önemli bir otomotiv firmasıyla iş birliği yapmaya karar verdiklerini belirterek, bu sırada TÜBİTAK tarafından elektrikli otomobil çağrısının yapıldığını kaydetti.

Bunun üzerine 2013 yılının mayıs ayında firmalarını kurduklarını ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

"O günden bu yana yeni otomobil fikrinin oluşturulması üzerine çaba sarf ediyoruz. TÜBİTAK çağrısına iki farklı ürünle hazırlık yaptık. Spor bir model ve aile tipi modelle... Üniversitelerdeki akademisyenlerin desteğiyle üç farklı ilde bir pazar araştırması yaptık. Türk insanının, otomobilden ne beklediğini araştırdık. Bundan sonra bir fizibilite çalışmasına giriştik. Fizibilite doğrultusunda çok amaçlı bir otomobilin yapımı için çalışmalara başladık. Bu çalışmada 15 farklı üniversiteden 30 dan fazla akademisyenle çalışıyoruz. Bataryasından motoruna, aydınlatma sisteminden iç döşemesine kadar birlikte çalıştığımız 11 farklı iş ortağımız var. Bu otomobili hem Eskişehir in hem de Türkiye nin bir markası olarak Uluslararası pazara sunmayı hedefledik. Bu araç Türkiye nin otomobilidir. Araçta çok yenilikçi teknolojiler kullanıyoruz. Aracımızı yenilikçi teknik özelliklerle kurguluyoruz. Aracımız iyi bir menzile sahip. Otomobil tam şarjla 160 kilometre yol kat edebiliyor. Batarya kapasitemiz ve menzil ile ilgili geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Akademisyenlerimiz ile gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde araç ağırlığında devrim niteliğinde çözümleri pazara sunacağız."


"KADERİMİZ, DEVRİM DEN FARKLI OLACAK"

Amaçlarının tamamen yerli bir otomobil yapmak olduğuna değinen Yıldız, şunları söyledi:

"Amacımız tamamen yerli bir otomobil yapmak. Ancak hammaddelerden dolayı yüzde 100 ü sağlayamıyoruz. Otomobilimizde yerlilik oranımız yüzde 88 in üzerindedir. Ülkemizde batarya hammaddesi lityum üretimimiz yok. Bunu yurtdışından alıyoruz. Bataryanın üretimini yerli olarak geliştireceğiz. Bazı elektronik devre elemanları gibi yurtdışından almak dışında alternatifi olmayan bileşenler var. Bu aracın üzerindeki tasarımın ve ana bileşenlerin tamamı yerli olacak. Burada en çok önem verdiğimiz şeylerden birisi, kazandığımız bilginin, şirketimiz ve markamız pratikleri olarak kazanılmasıdır. Bundan yıllar sonra da yeni bir otomobili müşteriye sunduğumuzda BEGLER yapmış yine denmesini istiyoruz. Aracın kompozit tasarımı ve tüm sayısal analizleri tamamen yerli ve iş ortaklarımız tarafından yapılıyor.

Aracın tüm elektrik donanımı tamamen yerli tasarım. Aracın motoru, tamamen özgün olacak. Tüm yürür aksamı, burada tasarladık. Sanayi-akademi işbirliğini sağlıyoruz. Eskişehir in akademik alt yapısının zengin olması bizi rahatlatıyor. Aracın klima dahil tüm konfor aksamları yerli. Klima konusunda dünyada çok az firmanın gizli gizli çalıştığı bir konuda yatırım planımız var. BEGLER in çizgilerinden Devrim otomobilinden çok fazla çizim kullandık. Biz de Eskişehirli yiz biz de olabildiğince tümü yerli ilk seri üretim elektrikli otomobil olmaya adayız. İnşallah kaderimiz Devrim den farklı olacak. "

Yıldız, şirketin ana ortakların biri olan Eskişehir deki otomotiv firmasının üretim alt yapısının ön seri üretim aşamasında kullanılacağını dile getirerek, "Aracın karayollarına çıkabilmesi için gereken tip onay sertifikasına sahip olması gerekiyor. Bu belgeyi aldıktan sonra seri üretim için ayrı bir yatırım düşünüyoruz. Yatırımı da Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi nde yapacağız" dedi.Dünyadaki otomobil oyuncularının hitap ettiği klasmanların farklı olduğuna dikkati çeken Yıldız, şöyle devam etti:

"Bu alandaki mevcut otomobil üreticileri, üretim hatlarını sürdürmek istiyor. Bu yeni elektrik otomobil, adeta bir devrim niteliğinde. Bunun için gerekli yatırımlar Avrupa da yapılıyor. Büyük firmaların bu teknoloji içselleştirmeye yönelik çalışmaları var. Onların bizim geldiğimiz noktaya gelebilmesi için zamana ihtiyacı olacak. Biz bu süre içerisinde modelimizi halkımıza sevdirebilirsek büyük firmalarla yarışacağız. Konfor özellikleri bakımından bizim modelimiz çok zengin. Kendi pazarını yaratacak bir modelimizi var. Aracımızın 20 bin üretimine kadar maliyeti 50-60 bin lira civarında olacak. 20 binden sonraki üretimlerde yarı yarıya fiyat düşmesi söz konusu. Otomobili, bir Türk markası olarak tasarlıyoruz. Ulusal kaynaklarla geliştirdiğimiz ürünümüzü uluslararası pazara çıkartacağız. Ancak bunun yolu kendi ülkemizin insanına otomobilimizi sevdirmekten geçiyor. Otomobilimiz, 2017 yılının başından yollarda görünmeye başlayacak. Ancak daha küçük modelimiz erken yola çıkacak."

Yıldız, firmanın adının belirlenmesi aşamasında çok konuşmalarının olduğunu belirterek, daha sonra ortaklarında birinin arkadaşının "Bu kadar çok bey, bir araya gelmiş bu kadar beyin oluşturduğu firmanın adı BEGLER olabilir" demesi üzerine bu isme sahip olduklarını sözlerine ekledi.


[ Yazıyı Oku ]

Trafiğe kayıtlı araç sayısı 2013 sonu itibarıyla bir önceki yıla göre yüzde 5,3 artarak 17 milyon 939 bin 447 ye ulaştı.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 Aralık ayına ilişkin Motorlu Kara Taşıtları İstatistikleri ni açıkladı.

Buna göre, geçen yıl 1 milyon 131 bin 390 taşıtın trafiğe kaydı yapılırken, 225 bin 356 taşıtın ise trafikten kaydı silindi. Böylece trafikteki toplam taşıt sayısı 906 bin 34 artarak 17 milyon 939 bin 447 ye ulaştı.

Aralık sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı taşıtların yüzde 51,8 ini otomobil, yüzde 16,3 ünü kamyonet, yüzde 15,2 sini motosiklet, yüzde 8,7 sini traktör, yüzde 4,2 sini kamyon, yüzde 2,4 ünü minibüs, yüzde 1,2 sini otobüs, yüzde 0,2 sini ise özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Geçen yıl Aralık ayında 81 bin 911 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı. Bu taşıtların içinde otomobil yüzde 63,8 ile ilk sırada yer aldı. Bunu sırası ile yüzde 12 ile kamyonet, yüzde 9,4 ile motosiklet, yüzde 8,6 ile traktör takip etti. Aralıkta kaydı yapılan taşıtların yüzde 6,2 sini ise minibüs, otobüs, kamyon ve özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Aralıkta trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı, kasım ayına göre yüzde 13,8 azaldı. Bu azalış otomobilde yüzde 13,7, minibüste yüzde 7,8, otobüste yüzde 27,3, kamyonette yüzde 14,3, kamyonda yüzde 11,5, motosiklette yüzde 32,3 olarak gerçekleşti. Özel amaçlı taşıtlarda yüzde 52,3, traktörde ise yüzde 19,3 artış oldu.

Aralıkta trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,5 artış gerçekleşti. Bu artış otomobilde yüzde 23, minibüste yüzde 43,3, kamyonda yüzde 26,2, özel amaçlı taşıtlarda yüzde 14,5, traktörde yüzde 44,4 oldu. Buna karşılık otobüste yüzde 39,7, kamyonette yüzde 21,4 ve motosiklette ise yüzde 0,7 azalış görüldü.

Aralıkta 21 bin 917 aracın da trafikten kaydı silindi.

Devri yapılan araçlar

Aralık ayında 469 bin 334 taşıtın devri yapıldı. Bu taşıtların içinde otomobil yüzde 66,7 ile ilk sırada yer aldı. Otomobili yüzde 17,6 ile kamyonet, yüzde 4,3 ile traktör, yüzde 3,9 ile kamyon izledi. Aralık ayında devri yapılan taşıtların yüzde 7,5 ini ise minibüs, otobüs, motosiklet ve özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Böylece 2013 Ocak-Aralık döneminde toplam 5 milyon 73 bin 592 taşıtın devri yapılmış oldu.

Aralık sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 9 milyon 283 bin 923 otomobilin yüzde 41,5 i LPG, yüzde 31,1 i benzin, yüzde 26,9 u dizel yakıt kullanıyor. Otomobillerin yüzde 0,5 inin ise yakıt türü bilinmiyor.

Aralık ayında trafiğe kaydı yapılan 52 bin 277 otomobilin yüzde 13,3 ünün Renault, yüzde 11,9 unun Volkswagen, yüzde 9 unun Ford, yüzde 8,5 inin Opel, yüzde 7,5 inin Hyundai, yüzde 6,7 sinin Fiat, yüzde 6,4 ünün Toyota, yüzde 4,3 ünün Dacia, yüzde 3,8 inin BMW, yüzde 3,5 inin Peugeot olduğu, yüzde 25,2 sinin ise diğer markalardan oluştuğu görüldü.

Trafiğe kayıtlı taşıtların ortalama yaşı 12,3

Türkiye de 2013 sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 17 milyon 939 bin 447 motorlu kara taşıtı için ortalama yaş 12,3 olarak hesaplandı.

Ortalama yaş otomobillerde 11,8, minibüslerde 11,9, otobüslerde 10,9, kamyonetlerde 8,8, kamyonlarda 14,2, motosikletlerde 11,5, özel amaçlı taşıtlarda 14,2 ve traktörlerde 22,7 oldu. Geçen yılın sonu itibarıyla otomobillerin yaş grubuna göre dağılımına bakıldığında otomobillerin yüzde 33,4 ünün 0-5 yaş arası, yüzde 17,6 sının ise 21 yaş ve üzeri otomobillerden oluştuğu tespit edildi.


[ Yazıyı Oku ]

<<ılk Baş <Önceki | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | Sonraki> En Son>>