OTOMOTİV sanayiinde nitelikli ürün ve katma değeri artırmak amacıyla bu yıl 3. kez düzenlenecek Türkiye Otomotiv Sektöründe Geleneksel Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması na 600 proje başvurusu yapıldı.


Başarılı projeler 17-18 Nisan tarihlerinde Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi nde sergilenerek otomotiv endüstrisinin ana ve yan sanayi firmalarına tanıtılacak. Dereceye girecek projelere toplamda 300 bin TL ödül verilecek. Türkiye yi ihracatta 2023 yılı hedeflerine taşıyacak nitelikli ürünleri ortaya çıkarmak için başlatılan Ar-Ge ve inovasyon seferberliği kapsamında düzenlenen yarışma için yaklaşık 25 üniversitede tanıtım toplantıları yapılarak binden fazla öğrenci bilgilendirildi.


[ Yazıyı Oku ]

İSTANBUL da sürücüleri otopark arama derdinden kurtarmak amacıyla Belbim ile ortaklaşa çalışma başlatan İspark hazırladığı cep telefonu uygulamasını hizmete sundu.


Uygulamayı kullanan vatandaşlar bulundukları noktaya en yakın otoparkları tespit edip navigasyon özelliği ile otoparka rahatça ulaşabilecek. Akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayarlar için üretilen ve Google Play ile Apple Store da ücretsiz kullanıma sunulan uygulamada, otoparkların teknik özellikleri, fiyat tarifeleri, ulaşım bilgileri ve anlık doluluk-boşluk bilgileri gerçek zamanlı olarak bulunuyor. Uygulamayı indiren kullanıcılar bulundukları noktaya en yakın otoparkları görebiliyor.


[ Yazıyı Oku ]

SKODA nın Cenevre de ilk defa sergilediği araçlardan biri olan ‘Skoda VisionC yeni nesil Superb den izler taşıyor.


Markanın ilk olan beş kapılı coupe tasarımını görücüye çıkartan Skoda, böylece yeni araç konseptlerine uzak olmadığını da ortaya koydu. Skoda CEO su Prof. Dr. Winfried Vahland, VisionC yi, tasarım anlayışlarının bir sonraki aşamasının habercisi olarak nitelidi. Yeni Skoda Octavia Scout modelinin dünya lansmanı da Cenevre de yapıldı. Bir crossover olan Octavia Scout, beşinci nesil Haldex kavrama sistemine sahip dört tekerlekten çekiş sistemiyle, arazi koşullarında bile başarılı sürüş kalitesi sunarken, güçlü off-road aracı görüntüsü ve yenilikçi teknolojileriyle gerçek bir scout konsepti deneyimini gözler önüne seriyor. Octavia Scout ta güçleri 184 beygire kadar ulaşan motor seçenekleri arasında iki dizel ve bir benzinli motor bulunuyor.


[ Yazıyı Oku ]

2010 yılında kârlı olmadığı için Hyundai Assan daki sermaye artırımına katılmayan ve yüzde 15 lik hissesini Korelilere şartlı veren Ali Kibar, verilen sözlerin tutulması ve 8 yıl sonra ilk kez kâr elde edilmesi üzerine hisselerini geri alıyor.


Kibar, 75 milyon dolara yüzde 15 hisse alarak Hyundai Assan daki payını yüzde 30 a çıkaracak.

GEÇTİĞİMİZ hafta telefon dinlemelerinde adının yer almasından dolayı bir hayli yıpranan ve Cenevre fuarı nda oldukça üzgün olan Kibar Holding Yönetimi Kurulu Başkanı Ali Kibar ın iş hayatında ise önemli gelişmeler yaşanıyor. Bir taratan THY ile birlikte Koreli ortağıyla uçak koltuğu üretimine başlayan ve yakında business koltuk üretimi yapacak Ali Kibar diğer taraftan Hyundai Assan ile hem yatırımlarını hem hedeflerini büyüttü. 2005 yılından bu yana kâr edemeyen ve 2012 ye kadar Koreli Hyundai nin Türkiye fabrikasına istenen yatırımı yapmadığı için hisselerini ‘şartlı devreden Ali Kibar, son 2 yıldır yaşanan büyümeyle birlikte hisselerini geri almaya hazırlanıyor.

ŞARTLI HİSSE VERMİŞTİ

1.1 milyar liralık dev yatırımla İzmit fabrikasının üretim kapasitesini 215 bin adede çıkartan ve yeni i10 u bantlardan indirmeye başlayan Hyundai Assan, 8 yıl sonra 2014 te yeniden kârla tanışacak. Şirketin yıllar sonra kârla tanışması, ortaklık yapısında da değişikliğe neden olacak. 2007 de önce yüzde 20 lik hisseyi, 2010 yılında ise i20 yatırımı sonrası sessiz sedasız yüzde 15 lik hisseyi Hyundai ye devreden Kibar Holding, ‘şartlı devrettiği son yüzde 15 lik hisseyi şirketin kâra geçmesine ve Koreli ortağının yatırım sözünü tutmasına bağlı olarak geri alıyor. 2010 da Hyundai Assan kâra geçmediği için Güney Korelilerin sermaye artırımını katılmayan Ali Kibar, şildi yaklaşık 75 milyon dolar ödeyerek son devrettiği hisseyi alacak. Böylece şirketteki ortaklık yapısı yeniden yüzde 70 Hyundai, yüzde 30 Kibar Holding şeklinde olacak


[ Yazıyı Oku ]

Türk ekonomisinin lokomotif sektörü olan otomotiv, son dönemde ÖTV artışı, kredi sınırlaması ve siyasi belirsizliğin yarattığı gerginliğe fuarla tepki gösterdi. Sektör, 31 Ekim de düzenlenecek Autoshow fuarının, 2015 ilkbaharına ertelendiğini açıkladı.


2014 yılına kur, ÖTV artışı ve kredi sınırlamasıyla büyük darbe alarak giren otomotiv sektöründen ‘fuar şoku geldi. 2014 te pazarın en az yüzde 30 daralacağını öngören, siyasi belirsizliğin her geçen gün dozunu artırmasıyla köşeye sıkışan sektör 31 Ekim de düzenlenecek Autoshow fuarını 2015 ilkbahara erteledi. Bu erteleme sektörün son dönemdeki gelişmelere tepkisi olarak da algılandı. Otomotiv Distribütörleri Derneği ne (ODD) bağlı markaların oy birliğiyle ile alınan karar doğrultusunda iki yılda bir ticari araç fuarıyla dönüşümlü olarak düzenlenen Autoshow fuarı 2015 ilkbahar döneminde düzenlenecek. Ancak genel seçim yılı da olan 2015 te 2 fuarın birden düzenlenecek olması da kafaları karıştırdı. Bazı sektör temsilcileri sektörün iki fuarı düzenleyecek gücü olmadığından yakınıyor.

Autoshow fuarının ertelenmesiyle ilgili olarak ODD dan yapılan yazılı açıklamada ise şunlar yer aldı: Geçtiğimiz yıllarda Ağustos ayında uygulanan Model Yılı değişimi nedeniyle Ekim-Kasım aylarında gerçekleştirilen İstanbul Autoshow un tarihleri, 25 Şubat 2014 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu toplantısında tekrar değerlendirilerek, Autoshow un 2015 yılı ilkbaharında gerçekleştirilmesine karar verildi. Otomotiv sektöründe Model Yılı uygulamasının artık Ocak ayında gerçekleşmesi nedeniyle, senenin ilk yarısında düzenlenecek olan fuarın gerek otomotiv sektörü gerekse otomobil tutkunları açısından çok daha faydalı olacağı düşüncesiyle, 15. Uluslararası İstanbul Autoshow un, 2015 yılı itibariyle İlkbahar da düzenlenmesine karar verildi. Kesin tarih önümüzdeki günlerde belirlenerek kamuoyu ile
paylaşılacaktır.

2001-2002 de de ertelenmişti

2001 de ekonomik kriz nedeniyle ertelenen ve sonraki yıllarda iki yılda bir yapılmasına karar verilen AutoShow a, 2002 yılında da ‘erken seçim ve ‘Irak operasyonu darbe vurmuş, fuar 2003 e ertelenmişti.

21.3 milyar $: 2013 ihracat şampiyonu otomotivin gerçekleştirdiği ihracat

893.124 adet: 2013 yılında Türkiye otomobil pazarının büyüklüğü

1.125.534 adet: 2013 yılında Türkiye otomobil pazarının büyüklüğü

828.471 adet: 2013 yılında Türkiye otomobil pazarının büyüklüğü

%8,14: Otomotivin toplam sanayi üretimindeki payı


[ Yazıyı Oku ]

<<ılk Baş <Önceki | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Sonraki> En Son>>